Adoptuj si svého veslaře aneb Namaluj obraz a staň se účastníkem mistrovství
Dva „legáčci“, postavičky z lega, za vesly v usilovné práci. Obraz na plátno namalovala přes víkend osmačka Běla Poláčková, sama potapěčka ze Základní školy Mírová v Ústí nad Labem. Z #adaptrowing, doprovodného projektu mistrovství světa, si odnesl hlavní cenu. Hlavní byla ale bohatá účast dětí z celé republiky.
Jejich výtvory zdobily stěny odpočinkové místnosti veslařů v Račicích po dobu celého šampionátu. Tradiční obrázky, ale i obrovská koláž přes celou stěnu, kde se mihne Ester Ledecká (pro Švýcarsko s jejich charakteristickým lyžováním) - tu poslaly děti ze soukromé sportovní školy v Litvínově.
Do výzvy pořadatelů se ve spolupráci s webem Olympijského víceboje od dubna do září zapojili žáci ze čtyřiceti škol z celé republiky. Z veslařských bašt, jakou je třeba Hodonín, ale i míst, kde kluby nejsou, například Pelhřimova. V hodinách výtvarky, někdo i sám doma, kreslili, malovali a vyráběli artefakty, související s vybranými zeměmi, účastnícími se mistrovství světa.
Jejich autoři pak vyrazili do Račic na slavnostní zahájení a nesli vlajky všech 65 „adoptovaných“ zemí, předtím si vyzkoušeli i veslování na trenažéru, to zase i díly spřízněnému projektu Česko vesluje.
„Přijelo sem tahle skoro sedm set dětí se svými učiteli i rodiči, někteří i přespali v tělocvičně v loděnici, aby se mohli podívat druhý den na závody,“ ocenil Michal Kurfirst, jeden ze dvou šéfů pořadatelského týmu šampionátu. Naopak žáci z domácího Štětí, partneři slovenského týmu, na poslední chvíli onemocněli covidem a sledovali šampionát jen v televizi…
„Moc se nám to líbí, jste šikovní,“ pochválili „své“ kreslíře rakouští veslaři suvenýry tamějšího svazu. Uznání projevili i ostatní, vždyť i při sledování přenosů ze závodů na obrazovce v „restzóně“ jim často zabrousily oči na stěny s obrázky. A vrátit se k nim mohli i ve speciálně vytvořené skupině na sociálních sítích, kde si s autory vyměňovali vzkazy. Vedle výstavy Row! Row! Row!, kde předvedli svá díla přední výtvarníci, je tahle „dětská výstavka“ dalším vydařeným můstkem, spojujícím svět sportu a umění.
Tomáš Nohejl, foto: Ondřej Kroutil